Oryginalna woda kolońska Cesarza Napoleona I z Wyspy Świętej Heleny

 

Nawet gdy opuszczają człowieka fizyczne moce
Jest taka jedna moc, która nie poddaje
Się czasowi, intymna i osobista:
Siła uwielbionego zapachu...

L'Empereur Napoléon 1er L'Empereur Napoléon 1er

Trwałym nawykiem Cesarza było intensywnie używanie wody zwanej „Kolońską”, z którą zetknął się podczas swoich włoskich kampanii (w latach 1796-1797 i 1800).

 

Początkowo występowała ona pod nazwą „Aqua Mirabilis”, pochodziła z Włoch i była inspirowana recepturą „Wody Królowej Węgier”, stosowaną jako lek przede wszystkim dzięki dużej zawartości spirytusu (nazywanego Esprit de Vin). Tę wodę kolońską sprzedawano wówczas w aptekach. Dekret Napoleona I z dnia 18 sierpnia 1810 zobowiązywał aptekarzy do umieszczania na sprzedawanych miksturach etykiet z wyszczególnionymi na nich składnikami odnośnych receptur. W przypadku produktów farmaceutycznych praktyka ta weszła w życia „na zawsze”. W reakcji na wspomniane wymaganie producenci wody kolońskiej zmienili nazwę swego produktu, który przestał reprezentować kategorię leków, stał się „Wodą zapachową”, której sprzedaż powierzona wówczas firmie „Gantiers-Parfumeurs”. Odtąd woda kolońska rozpoczęła egzystencję produktu perfumeryjnego.

 

 

 

 

 

 

L'Empereur Napoléon 1er

Zesłanie na Wyspę Świętej Heleny pozbawiło Cesarza niezbędnej mu na co dzień wody kolońskiej, i aby temu zaradzić, jego drugi lokaj, ALI Mameluk, postarał się wytworzyć na miejscu podobny produkt na podstawie zapisków oraz dostępnych na wyspie substancji. Cesarz mógł powrócić do praktykowania codziennych zwyczajowych ablucji, i bez wątpienia ten sposób wykorzystania owego zapachowego produktu alkoholowego stał się źródłem nazwy „Woda toaletowa”.

 

W dniu 4 czerwca 1991 roku zapisaną odręcznie recepturę ALEGO powierzył panu M. Jean KERLEO, na rzecz Osmoteki, Maestro André DAMIEN, Członek Instytutu, były mer Wersalu, który nabył ją w roku 1970, podczas odbywającej się w Domu Aukcyjnym w Wersalu licytacji pamiątek po ALIM.

 

ALI, którego prawdziwym nazwiskiem było Louis-Etienne Saint-Denis, urodził się w Wersalu 22 września 1788 i mieszkał w tym mieście, przy rue des Réservoirs, naprzeciwko obecnego teatru Montansier.

 

Z zapachem wody kolońskiej Cesarza Napoleona I z wyspy Świętej Heleny, odtworzonej zgodnie z oryginałem przez pana Jean KERLEO i przechowywanej w Osmotece wersalskiej, która zagwarantowała jej całkowitą autentyczność, można zapoznać się podobnie jak z zapachem Wody Królowej Węgier.

 

 

Napoléon 1er à Sainte-Hélène

Świeżość, lekkość i subtelność tej wody wykonanej wyłącznie z naturalnych esencji owocowych oddaje wyrafinowany gust Cesarza, któremu musiały podporządkować się narzucone okoliczności i warunki produkcji chałupniczej.

 

Emocje zapachu Nasze reagowanie na zapach jest instynktowne, wrodzone, bezwarunkowe.

 

Zapach posiada sugestywną moc przywoływania z pamięci dawno minionych szczegółów, pokonywania barier czasu, łączenia przeszłości z teraźniejszością w jedno odnalezione odczucie. To podświadome eliminowanie wieków przydaje niezwykłych emocji.

 

Marcel Proust doskonale oddał naturę tego zjawiska swoją „magdalenką” w sławnym dziele zatytułowanym „W poszukiwaniu straconego czasu”.

 

 

Napoléon 1er à Sainte-Hélène

Firma „Historyczne Perfumy – GESTOR sas”z siedzibą w FOURAS - ILE D’AIX, ostatnim terytorium francuskim zamieszkałym przez Cesarza, wiernie odtwarzając, produkuje za uprzejmą zgodą i pod cennym nadzorem pani DAMIEN, pana Jean KERLEO oraz OSMOTEKI „Wodę kolońską Cesarza z Wyspy Świętej Heleny, według oryginalnej formuły opracowanej przez ALEGO, służącego Napoleona I.

 

Będąca prawdziwym świadectwem, woda ta stanowi niezwykle cenny obiekt kolekcjonerski i jest „jedyną pamiątką zapachową, zachowaną po sławnym Cesarzu”..